Od czasów Rosenthala, Wedgwooda i innych dzielnych pionierów ceramiki, sporo się zmieniło. Dzisiaj już ciężko znaleźć mistrzów, którzy będą przyuczali do zawodu – na ich miejsce weszły fabryki i zautomatyzowane manufaktury. Jednak mimo tego, jak drastycznie zmieniły się czasy, wciąż można znaleźć ludzi zafascynowanych wyrobami z gliny – i to nie tylko w sensie estetycznym. Liczni uczniowie i studenci zapisują się do specjalnych szkół ceramicznych, rozlokowanych na całym świecie, aby pobierać od najlepszych nauki wzorem dawniejszych cechów rzemieślniczych. Na zajęciach uczą się, jak tworzyć artystyczne formy ceramiczne, jakie są najlepsze materiały, a pracą zaliczeniową jest wykonanie oryginalnego okazu ceramiki.
Czego można się nauczyć w takiej szkole?
Jakie zajęcia oferują takie szkoły? Warszawska Niepubliczna Szkoła „Ceramiq” oprócz kursu ceramiki I oraz II stopnia, proponuje również warsztaty sitodruku 3H czy szkolenie z toczenia na kole garncarskim. Z kolei amerykański Uniwersytet w Waszyngtonie proponuje kurs, który skupia się na studiowaniu ceramiki, szkła oraz rzeźby, reklamowany jako „interdyscyplinarne zajęcia na temat materiałów, koncepcji artystycznej oraz dialogu krytycznego”. School of Art przy Arizona State University zaprasza studentów do uzyskania stopnia naukowego, w ramach którego planowane są zajęcia praktyczne z wykonywania ceramiki i odnajdywania swojego stylu artystycznego. W Japonii również znajdziemy ofertę dla potencjalnych adeptów wyrobów z gliny: Uniwersytet Kyoto Seika proponuje czteroletni kurs z tworzenia ceramiki artystycznej, zaczynając od samych podstaw i nie wymagając uprzedniego doświadczenia praktycznego.
Czy warto?
Jak widać, oferta szkół ceramicznych jest nadzwyczaj bogata. Praktycznie w każdym kraju się znajdzie coś dla każdego chętnego. Jednak współcześnie szkoły artystyczne mają słabą reputację – uznawane są za mekkę osób niewiedzących, co ze sobą zrobić w życiu, a nawet producentów ludzi, którzy wprawdzie są marzycielami, nie wiedzą jednak, jak przekuć te marzenia w rzeczywistość. Jednak jeśli ktoś odczuwa pasję do tak nietypowej dziedziny jak tworzenie własnych próbek ceramicznych, zdecydowanie powinien spróbować realizować się w tym. Absolwenci szkół artystycznych pewnie będą mieli nie tylko większą szansę na zatrudnienie w firmie ceramicznej, ale być może nawet szybciej awansują w hierarchii jako specjaliści z odpowiednim stopniem naukowym. Ceramika to przecież nie tylko odpowiednie fizyczne wzory, które zapewnią stabilność naczynia, ale i zmysł artystyczny oraz estetyczny, który wzbudzi w klientach zachwyt.
Brak komentarzy