Mozaika znajduje obecnie bardzo szerokie zastosowanie w każdym domu – może stanowić zarówno element dekoracyjny, jak i czysto funkcjonalny. Mozaika może mieć zastosowane jako dekoracja ścian i podłóg. Od najstarszych czasów pozostaje niezmiennym symbolem elegancji, nadając jednocześnie naszemu mieszkaniu modernistyczny sznyt. Warto sobie jednak zdawać sprawę z tego, jakie są plusy, a jakie minusy tego typu dekoracji, aby dokonać rozsądnego wyboru.
Mozaika – jakie są rodzaje?
Mozaika dostępna jest w różnych tworzywach, kształtach i kolorach. Poniżej przedstawiamy kilka rodzajów:
- mozaika kamienna (mozaika kamienna często powstaje z marmuru),
- mozaika ceramiczna,
- mozaika ze szkła,
- mozaika metalowa,
- mozaika wykonana z gresu,
- mozaika drewniana.
Cechy mozaiki
Najwspanialszą cechą mozaiki jest jej niepowtarzalność. Właśnie ten brak monotonni przy mozaikach sprawia, że nie ma problemu z ich dopasowaniem do jakichkolwiek płytek podłogowych – pasują do większości wzorów oraz kolorów. Śmiało można więc mozaiką otoczyć np. okna, lustra albo wytyczone powierzchnie. Najczęściej mozaiki jednak stosuje się w łazienkach lub właśnie przy obkładaniu konkretnych rzeczy, jak np. kominki.
Czasami odpowiednie ułożenie mozaiki może optycznie zwiększyć/zmniejszyć lub zaakcentować pewne elementy wnętrza. Niewątpliwą zaletą jest też to, że pasują do każdego kształtu powierzchni. Jeśli zamarzyły się nam w łazience czy na tarasie kolumny, z mozaiką nie będzie żadnych niemiłych niespodzianek estetycznych, zwłaszcza że nie traci ona koloru nawet pod wpływem pary wodnej.
Dopasuj mozaikę do pomieszczenia
Na uwadze zatem trzeba mieć – tak samo jak w przypadku wyboru większości rodzajów płytek – jak często będzie użytkowane dane pomieszczenie i w jakich warunkach. Jeśli chodzi o łazienkę i okolice wanny czy prysznica, zapewne będzie tam dużo wody – dlatego warto wybrać do tych miejsc mozaikę kładzioną na folii lub papierze, a także zadbać o przyklejenie odpowiednim rodzajem zaprawy, która zagwarantuje stałość położonego materiału. Idealnym rodzajem mozaiki na ścianę w łazience będzie szklana – ma ona najmniejszą nasiąkliwość pośród wszystkich. Inną kwestią jest zadbanie o bezpieczeństwo – warto zaopatrzyć się w mozaiki, które mają antypoślizgową powierzchnię. Jeśli zakupimy gładko wykończone mozaiki, nie będą się one nadawały do kładzenia na podłodze, ponieważ są one zbyt śliskie.
Mozaika przydaje się także do szybkiej odnowy starego pokoju. Czasami zniszczone i dawno nieremontowane pomieszczenie można odnowić tanio, kupując parę plastrów kolorowej mozaiki. Następnie wystarczy nimi otoczyć np. kafle w łazience lub zastąpić nią odpadające elementy okładziny ściennej, aby stworzyć znacznie ładniejszą i ciekawszą kolorystycznie kompozycję przy minimalnym wysiłku.
Istotne jest jednak to, że mozaika nie jest wytwarzana w ten sam sposób, w który uzyskuje się tradycyjne płyty podłogowe – produkcja mozaiki to proces przede wszystkim rzemieślniczy, w związku z czym każda jej partia będzie wyglądała inaczej. Idzie to w parze z adekwatną ceną – ale i docenieniem profesjonalizmu. A jeśli dobrze zaplanujemy i wybierzemy rodzaj odpowiedni do warunków panujących w danym pomieszczeniu, nie będziemy rozczarowani efektem – mozaika z pewnością spełni swoje zadanie.
Brak komentarzy