Sciana z mchu zdjecie 01

Ściany z mchu, jako nowa alternatywa dla roślinności w domu

Podążając za trendami aranżacji wnętrz i poszukując nietypowych dekoracji wzbogacających pomieszczenia możemy natknąć się na motywy oparte na mchu, a dokładniej mówiąc na chrobotku reniferowym. Z użyciem mchu wykonywane są panele czy obrazy ścienne wprowadzające leśny klimat do Naszych domów czy biur. Obecność zielonych i żywych zdobień daje niewątpliwy efekt dekoracyjny, jednocześnie polepszając nastrój i ciesząc oko. Jakie są zalety posiadania tak oryginalnego trendu we własnym domu?

Chociaż powszechnie mówi się o obrazach czy ścianach z mchu, tak naprawdę ich bazę stanowi porost, który należy do świata grzybów. Chrobotek reniferowy (Cladonia rangiferina) jest organizmem, którego ciało-plecha składa się z komórek grzybów oraz komórek glonów. Między tymi dwoma rodzajami komórek tworzących strukturę porostu występuje współpraca ze wzajemnymi korzyściami. Dzięki tak nietypowemu połączeniu organizmy te są długowieczne, odporne na deficyty wody oraz łatwe w utrzymaniu, co potencjalnie dało im możliwość do zdobienia ścian Naszych domów. Warto również wspomnieć, że porosty występujące w naturalnym środowisku mogą być wykorzystywane, jako wskaźniki jakości powietrza.

 

Mech może być wykorzystany do pokrycia całej powierzchni ścian lub tylko jej fragmentów. Dodatkowo nie posiada on specjalnych wymagań, co do miejsca jego występowania oraz nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. Takie możliwości sprawiają, że jest on dobrym pomysłem na aranżację dla osób, które nie mogą poświęcić czasu na kosmetykę roślinności w domu. Chrobotek reniferowy nie wymaga podlewania, a jedynie zachowania odpowiedniej wilgotności 40-60% w pomieszczeniu, która jest również optymalną wilgotnością dla człowieka. Jego krzaczkowata struktura nie wymaga przycinania, ani ekspozycji na światło słoneczne. Wręcz można powiedzieć, że mech preferuje miejsca zacienione, ponieważ wykorzystywany do aranżacji wnętrz jest organizmem preparowanym. Zostaje zatrzymany w fazie rozwoju, poprzez penetrację specjalnego roztworu, którego jeden ze składników stanowi gliceryna. Dzięki takiej ingerencji możliwe jest zachowanie naturalnej krzaczkowatej struktury chrobotka bez jego rozrostu. Sprawi to że nasza dekoracja wykonana z porostu nie będzie zmieniać swojego kształtu, będzie miękka i nie ulegnie obsypaniu. A jeśli zauważymy, że porost jest wyschnięty, należy go tylko spryskać wodą. Dodatkowo nie zajmuje ona zbyt dużo miejsca, a trójwymiarowość obrazu możemy sami regulować. Specjalnie preparowane mchy ozdobne możemy odnaleźć w wielu kolorach, oprócz różnych odcieni zieleni, odnajdziemy także kolor czerwony, żółty czy fioletowy. Kompozycje z nich utworzone mogą być jedno lub wielobarwne, a wszystko zależy od Naszego zapotrzebowania.

Fakt możliwości wykorzystania go w każdym z pomieszczeń Naszego domu jest dużym ułatwieniem, jednak należy pamiętać, że specjalnie preparowany mech ozdobny może ulec blaknięciu w wyniku oddziaływania silnego światła UV, dlatego warto skupić się na wcześniej wspomnianych zacienionych miejscach. Inaczej kwestia wygląda z tworzeniem ścian, gdzie oprócz mchu występują inne rośliny, jak paprocie. Wtedy takie aranżacje ścienne należy odpowiednio pielęgnować. Pamiętać o ich podlewaniu, nawożeniu czy ekspozycji na światło, które jest niezbędne do wzrostu roślin.

Ściany wykonane z mchu są odpowiednie dla alergików. Nie wywołują one reakcji alergicznych, ponieważ nie zbierają kurzu i roztoczy, a z powietrza pochłaniają jedynie wilgoć. Również są odporne na działanie pleśni i są bezpieczne dla zwierząt. Stanowi to bezpieczną alternatywę dla osób zmagających się z infekcjami dróg oddechowych czy nadczynnością układu immunologicznego, ponieważ na większości roślin doniczkowych w Naszych domach osadza się kurz. Dlatego oprócz licznych walorów estetycznych, ma on właściwości zdrowotne. Również kolor zielony, w którym najczęściej możemy go spotkać podczas aranżacji wnętrz wpływa kojąco na wnętrze Nas samych, na umysł.

obraz z mchu

Obecnie możemy z łatwością znaleźć firmy zajmujące się tworzeniem ścian, obrazów czy ich fragmentów z mchów. Ceny usług nie należą do najtańszych rozwiązań, jednak należy pamiętać, że mchy wykorzystywane w tych celach pochodzą ze specjalnych plantacji, głównie ze Skandynawii, gdzie rosną naturalnie oraz ich populacja nie jest zagrożona wyginięciem. W Polsce mchy są pod częściową lub ścisłą ochroną, dlatego ich pozyskiwanie z naturalnych siedlisk jest nielegalne. Mimo tego na dekorację z mchu możemy zdecydować się za pośrednictwem odpowiedniej firmy lub wykonać ją sami, wykorzystując mech pochodzący z legalnej hodowli. Zaopatrując się w odpowiednie materiały, takie jak: preparowany mech, ramkę, pistolet do kleju na gorąco i opcjonalnie dodatkowe elementy takie jak gałązki. Następnie wystarczy tylko przy użyciu kleju na gorąco przykleić mech do obrazu w odpowiedniej dla nas konfiguracji. Warto również wspomnieć, że chrobotek może być wykorzystywany, jako dywanik łazienkowy, ponieważ jest odporny na gniecenie. Jeśli jednak planujemy wykorzystać mech na dużej powierzchni, warto zwrócić się o pomoc do odpowiedniej firmy, która przygotowuje preparowany mech na odpowiednich panelach np. z korka lub florysty specjalizującym się w danym temacie. Jeśli chcemy kupić mech na własną rękę korzystając ze sklepów internetowych to ceny mogą zaczynać się od 100 zł za 1 kg. Natomiast mech przygotowany w formie płyty, gotowy do przyklejenia na ścianę to koszt średnio 400-500 zł za wymiar 50×50 cm. Jednak wysokość ceny zależy od koloru mchu, jego gęstości i pochodzenia.

Podsumowując dekoracje ścienne oparte na mchu stanowią idealne dopełnienie Naszych wnętrz. Pozwalają na przeniesienie części lasu do Naszych domów oraz dają niesamowity, nowoczesny design. Mogą dodać kolorów Naszym pomieszczeniom lub otulić je kojącą dla oka zielenią. Mogą być wykorzystywane w przytulnych i ciepłych wnętrzach, jak i dodawać charakteru bardziej surowym i chłodnym aranżacjom. Warto pamiętać, że oprócz walorów estetycznych są one bezpieczne dla alergików i nie wymagają pielęgnacji. Ściany z mchu mogą nam służyć przez wiele lat, nie wymagając wiele zaangażowania z Naszej strony.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ..

Brak komentarzy

Napisz komentarz