Poradnik ceramiczny czy warto zainwestować w płytki gresowe

Poradnik ceramiczny: czy warto zainwestować w płytki gresowe?

Płytki z gresu są niezmiennym obiektem zachwytu wśród osób remontujących swoje domy i mieszkania, a także wśród wysokiej klasy aranżerów i architektów. Dzieje się tak bez względu na to czy wybieramy gres szkliwiony czy polerowany. Płytki z tego materiału ułożone na podłodze prezentują się wspaniale, przyciągając uwagę swoim blaskiem. Jednak ich wybór oraz położenie należy dokładnie przemyśleć, ponieważ istnieją pewne przeciwwskazania do jego użycia. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań, dotyczących płytek gresowych –między innymi.

Rodzaj powierzchni

Jednym z podstawowych przymiotów wielu płytek gresowych jest fakt ich śliskości. Wprawdzie zależy to od producenta – u niektórych nie ma zupełnie problemu ze śliskością, jednak jeśli zdarzy się nam trafić nam na nadzwyczajnie śliski egzemplarz, warto przemyśleć dobór pomieszczeń, w których chcemy położyć taki gres – wówczas na przykład kładzenie go w łazience może być niekoniecznie dobrym wyborem. Dobrze jest też przemyśleć położenie gresu w innych pomieszczeniach, w których na podłodze może pojawić się woda – np. kuchnia, a zwłaszcza okolice zmywarki, ale też i taras bez zadaszenia. Pamiętajmy, że położenie płytek gresowych to inwestycja na wiele lat i zawsze należy dobierać je odpowiednio do użytkowanej powierzchni.

Jaki rodzaj gresu?

Kiedy już zdecydujemy się na gres i wiemy, w jakim pomieszczeniu chcielibyśmy go położyć, musimy sobie zadać pytanie w jaką jego wersję zainwestujemy. Do wyboru mamy płytki szkliwione i polerowane. Zaletą tych pierwszych jest większa odporność na brud i łatwiejsze utrzymanie w czystości w stosunku do rodzaju polerowanego. Jednak istotną kwestią do przemyślenia jest sposób użytkowania pomieszczenia, w którym chcemy położyć gres. Korytarz, po którego powierzchni codziennie porusza się wiele osób w obuwiu przeznaczonym do użytku zewnętrznego, może również nie być najlepszym wyborem, ze względu na łatwość ścierania się gresu szkliwionego. Problematyczne może być też upuszczenie jakiegoś przedmiotu na szkliwo – wówczas powstaje odprysk lub pęknięcie, a same płytki stają się przez to mniej odporne na brud. Wniosek? Gres szkliwiony jest lepszym rozwiązaniem w miejscach, gdzie zależy nam na szczególnie pięknym, wręcz ozdobnym wyglądzie, z kolei gres polerowany bardziej sprawdzi się tam, gdzie podłoga czy ściany będą bardziej eksploatowane.

Wykończenia

Wyżej wymienione przeciwwskazania nie oznaczają jednak, że gres jest złym rodzajem płytek podłogowych. Wręcz przeciwnie – części wymienionych sytuacji można zaradzić poprzez wybór wykończenia danej płytki gresowej. Przykładowo, wykończenie matowe może zapobiec ślizganiu się w kuchni czy w łazience, a ścieraniu się gresu szkliwionego można zapobiec, wybierając te o grubszej warstwie szkliwa. Jednak wszystkie te opcje idą w parze z adekwatną do nich ceną. Pamiętajmy jednak, że ta osobliwa mieszanka gliny, kaolinu, piasku kwarcowego, skalenia i szamotu może okazać się idealnym rozwiązaniem w praktycznie każdym przedziale cenowym. Tym bardziej, że gres sam w sobie jest zwykle bardzo pożytecznym materiałem – niskonasiąkliwym, mrozoodpornym i stosunkowo twardym.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ..

Brak komentarzy

Napisz komentarz