Materac do spania - jaki wybrac

Materac do spania – jaki wybrać?

Pytanie to zadają sobie wszyscy miłośnicy zdrowego stylu życia, gdzie sen jest jego podstawą. Od tego na czym śpimy, w dużej mierze zależy nasze zdrowie i samopoczucie. Nieodpowiednie ułożenie podczas snu może powodować bóle kręgosłupa albo pogłębiać nasze schorzenia. Podczas snu często zmieniamy naszą pozycję, więc materac powinien zapewniać nam odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, niezależnie od tego w jakiej pozycji się ułożymy.

Jak więc wybrać odpowiedni materac i dostosować go do własnych potrzeb? W tym artykule przedstawimy najważniejsze elementy, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie nowego materaca do spania.

Wybierając materac, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników, a między innymi na: rozmiar, skład czy twardość.

ROZMIAR MATERACA

ROZMIAR MATERACA

Rozmiar materaca zależy głównie od wielkości danego łóżka, a także dla kogo ma on być. Materace możemy podzielić na dziecińce i dla dorosłych, a także na jednoosobowe i dwuosobowe. Najpopularniejsze wymiary materacy do spania:

Standardowe wymiary materaca jednoosobowego:

 • 70×200 cm,
 • 80×200 cm,
 • 90×200 cm,
 • 100×200 cm,
 • 120×200 cm.

Standardowe wymiary materaca dwuosobowego:

 • 140×200 cm,
 • 160×200 cm,
 • 180×200 cm,
 • 200×200 cm.

Standardowe wymiary materaca dla niemowląt:

 • 60×120 cm,
 • 70×140 cm.

Standardowe wymiary materaca dla dzieci w wieku przedszkolnym:

 • 80×180 cm,
 • 90×180 cm.

Standardowe wymiary materaca dla dzieci w wieku szkolnym i młodzieży mogą być takie same jak dla dorosłych. Natomiast w tym przypadku będziemy bardziej zwracać uwagę na twardość materaca pod wagę danego użytkownika.

TWARDOŚĆ MATERACA

TWARDOŚĆ MATERACA

Aby jak najlepiej i najłatwiej móc dopasowywać twardość materaca do wagi konkretnego użytkownika, producenci oznaczają materace jednym parametrem – literą “h” (z j. ang. hardness, co oznacza właśnie twardość) oraz cyfrą. Najczęściej skala wynosi od 1 do 5. W każdym przypadku im wyższa cyfra, tym materac jest twardszy. Oczywiście nie musimy martwić się, że trzeba będzie wymienić materac, jeśli przybierzemy lub zrzucimy kilka kilogramów, ponieważ każda twardość ma określony pewien zakres wagowy. Poniżej dokładnie przedstawiamy znaczenie symboli “h” z cyferkami w standardowej skali:

 • H1 – materac miękki, przeznaczony dla osób do 60 kg,
 • H2 – materac średnio miękki, przeznaczony dla osób o wadze od 50 do 80 kg,
 • H3 – materac średnio twardy, przeznaczony dla osób o wadze od 80 do 100 kg lub lżejszych,
 • H4 – materac twardy, przeznaczony dla osób o wadze powyżej 100 kg,
 • H5 – materac bardzo twardy, przeznaczony dla osób o wadzę 100 kg i więcej.

Jeżeli nasza waga znajduje się na granicy, wtedy możemy dobrać twardość materaca według własnych preferencji. Warto jednak pamiętać, że przed ostatecznym wyborem, możemy skorzystać z porady doświadczonego eksperta, który pomoże nam dobrać właściwy materac do naszych potrzeb.

RODZAJ MATERACA (SKŁAD)

RODZAJ MATERACA

Materace produkowane są z wielu materiałów i posiadają różnorakie wypełnienie. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych rodzajów:

MATERAC LATEKSOWY

Materac lateksowy cechuje się wysoką sprężystością i elastycznością. Zapewnia on odpowiednie podparcie pod kręgosłup i utrzymuje prawidłową pozycję naszego ciała podczas snu. Dodatkowo nie odkształca się pod wpływem ciężaru. Materac lateksowy jest świetnym rozwiązaniem dla alergików, gdyż dzięki swej porowatej i oddychającej powierzchni, nie gromadzi kurzu ani roztoczy.

MATERAC BONELOWY (INACZEJ: SPRĘŻYNOWY)

Materac bonelowy charakteryzuje się klasyczną konstrukcją i wyposażony jest w sprężyny o kształcie klepsydry, które przyłączone są do specjalnej podstawy. Materac bonelowy zazwyczaj jest twardy i nie dopasowuje się do kształtu ciała. Zaletą materacy sprężynowych jest przystępna cena. Jest to najtańszy typ ze wszystkich materacy.

MATERAC KIESZENIOWY

Materac kieszeniowy to odmiana materaca sprężynowego. Materac ten posiada niezależne sprężyny, które są w specjalnych kieszeniach, dzięki temu zapewniają wiele punktów podparcia dla naszego ciała. Materace kieszeniowe niwelują drgania, dlatego doskonale nadają się jako materace dwuosobowe. Zazwyczaj jest on droższy od zwykłego materaca sprężynowego.

MATERAC TERMOELASTYCZNY

Materac termoelastyczny wykonany jest z pianki poliuretanowej VISCO (zwanej także Memory), dzięki której dopasowuje się do ciała pod wpływem ciepła, przez co zapewnia zdrowy i komfortowy wypoczynek. Pianka poliuretanowa jest odporna na odkształcenia, co sprawia, że materac nie zapada się z biegiem czasu, dzięki temu może posłużyć nam na wiele lat.

MATERAC PIANKOWY WYSOKOELASTYCZNY

Materac piankowy wykonany z pianki poliuretanowej o niezwykle dużej elastyczności. Materac wysokoplastyczny jest bardzo wytrzymały i odporny na odkształcenia. Zapewnia dobrą wentylację, co zawdzięczają bąbelkowemu układowi pianki w ich wnętrzu.

Pamiętajmy, że materac powinien służył nam przez długie lata. Dlatego bardzo ważne jest, aby zapewniał spokojny i komfortowy odpoczynek. Materac ma pomagać nam zachowywać odpowiednią pozycję podczas snu i amortyzować nasze wszystkie ruchy. Jeśli będziesz już w sklepie, to warto przetestować materac – nie krępuj się i połóż się na materacu.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ..

1 Komentarz

 • Odpowiedz Ulka 31 grudnia, 2022 at 9:02 pm

  Warto poświęcić trochę czasy na wybór odpowiedniego dla siebie materaca, bo to inwestycja w zdrowie na długie lata.

 • Napisz komentarz