Niemcy, Holandia, Włochy, Francja i Anglia. Pięć krajów, a w nich sześć niezwykłych miast – co może je łączyć? Jak się okazuje, jedna konkretna rzecz. Każda osoba zafascynowana ceramiką powinna zapoznać się z inicjatywą ViaCeram, w ramach której sześć europejskich miast zjednoczyło się, aby stworzyć europejską trasę turystyczną ceramiki!
Wyjątkowy projekt z ceramiką w tle
Twórcy projektu w ramach zwiedzania proponują wizyty w Stoke-on-Trent (Anglia), Delft (Holandia), Limoges (Francja), Faenza (Włochy) oraz Selss i Hoehr-Grenzhausen (Niemcy). Każde z tych miast, wedle wizji autorów inicjatywy, odcisnęło swój trwały ślad w historii europejskiej ceramiki, a także promuje ją w krajobrazie swojego miasta. W 2012 roku europejska trasa turystyczna ceramiki została wynagrodzona certyfikatem „Kulturalnej Trasy”, przyznawanym przez Radę Europy. Projekt otrzymał także dofinansowanie na rozwój z Unii Europejskiej.
Częścią inicjatywy jest również aplikacja dostępna w sklepie iTunes, która jest przewodnikiem po miastach będących partnerami projektu. Znajdziemy w niej ich mapy, miejsca warte zwiedzenia, informacje związane z ich historią oraz inne wartościowe wskazówki, które mają pomóc w zaplanowaniu podróży do jednego z miast ViaCeram. Biorąc pod uwagę, że strona internetowa – mimo że zawiera pewne informacje – jest w nieustannej budowie, aplikacja może naprawdę się przydać.
W cyklu artykułów o ViaCeram przybliżymy każde miasto będące członkiem tej inicjatywy. A nuż zdecydujecie się wybrać na wyjątkową podróż?
Faenza (Włochy)
Na początek zaglądamy do Włoch i pytamy: czy kiedykolwiek słyszeliście o słowie „fajans”? To specyficzny rodzaj ceramiki, podobny do porcelany, który znamy od czasów antycznych, jednak główne centrum jego wytwarzania w Europie znalazło się w mieście Faenza. Ceramika, która powstawała pod czujnym okiem włoskich artystów od XII wieku, zaczęła być nazywana „faience” – stąd słowo „fajans”, będące zgrabnym spolszczeniem. Tak naprawdę mamy jeszcze inną nazwę na ten rodzaj ceramiki: majolika, jednak dominacja produkcji w tej dziedzinie przez Faenzę sprawiła, że nazwa „majolika” zniknęła z wielu europejskich języków, jej miejsce zajęły zaś różne odmiany nazwy włoskiego miasta – „faience”, „faiance”, etc. Każde z nich oznacza tę kolorową ceramikę, z której wytwarza się głównie talerze; chociaż w toaletach można spotkać jeszcze fajansowe muszle klozetowe.
Faenza ma bogatą historię – od czasów etruskich, przez panowanie Imperium Romanum, po bycie pod rządami weneckimi, papieskimi, a ostatecznie od 1944 roku jest częścią zjednoczonych Włoch. Biorąc pod uwagę związki tej miejscowości z ceramiką, nieprzypadkowym wydaje się fakt ulokowania tutaj Międzynarodowego Muzeum Ceramiki, w którego zbiorach znajdują się okazy ceramiczne z całego świata – klasyczne amfory sąsiadują z fajansami i dziełami Picassa.
Każdego roku w pierwszych miesiącach jesieni – we wrześniu i październiku – organizowane są międzynarodowe wydarzenia, które przyciągają wielu fanów ceramiki. Oprócz nich można natknąć się na ciekawe konferencje: przykładem jest czerwcowe spotkanie pod tytułem „Ceramika dla energii”. W ten sposób Faenza staje się nie tylko świadkiem bogatej historii, ale stara się też kształtować przyszłość ceramiki, będąc perłą regionu Emilia Romagna.
1 Komentarz
Bardzo przyjemnie czyta się tą serię..