Śladem europejskiej ceramiki z ViaCeram – Selb (Niemcy)

Śladem europejskiej ceramiki z ViaCeram – Selb (Niemcy)

Smreczany to pasmo górskie rozciągające się od północno-wschodniej Bawarii i południowej Saksonii po zachodnie Czechy. Wypływają z niego trzy rzeki: Men, Ohrza oraz Soława. Jednak, co ważniejsze, po niemieckiej stronie granicy – gdzie te góry noszą nazwę Fichtelgebirge – obejmują one region, z którego pochodzi aż 80% niemieckiej ceramiki. To tutaj powstają gliniane produkty, które zasilają niemieckie domy i gospodarstwa.

Wystarczy jeden dobry fachowiec

Jednym z miast leżących w regionie Fichtelgebirge, tuż między Smreczanami a Górami Elster, jest Selb, które zostało zaproszone do udziału w inicjatywie ViaCeram – europejskiego szlaku ceramicznego. Porcelana, z której słynie to miasto, jest w nim szczególnie celebrowana: w całej miejscowości można znaleźć muzea oraz fabryki porcelany –w tym te produkujące ceramikę.

Ceramiczna historia tego miasta zaczyna się, jak większości miejscowości tego typu, od pojedynczej osoby. W 1879 roku Phillipp Rosenthal, powróciwszy z praktyki ceramicznej w Ameryce, osiadł na zamku Erkersreuth i zaczął w nim wyrabiać unikalną porcelanę. Szybko jego zakład stał się przedsiębiorstwem o znaczącym udziale w rynku. Potem został przekształcony w spółkę akcyjną, która nie tylko rozwijała firmę Rosenthala, ale i przejmowała inne fabryki porcelany. Sam Rosenthal był znany nie tylko z wysokiej jakości ceramiki, ale i z innowacji: to on podchwycił trend na porcelanę francuską i zaprojektował jej wyjątkowe okazy. To on również wprowadził do powszechnego użytku motywy secesyjne na porcelanie i to w jego fabryce wyrobiono sześć figurek słynnego bohatera kreskówek: Myszki Miki.

Do dzisiaj firma Rosenthala ma swoją siedzibę w Selb i jest dominującym producentem ceramiki w regionie. Z kolei w całej miejscowości widać, jakie ślady odcisnęło na niej bycie porcelanowym zagłębiem Niemiec. Na placu Marcina Lutra w Selb znajdziemy nawet porcelanową fontannę, która została wzniesiona w 2003 roku. Charakteryzują ją niebiesko-białe płytki ceramiczne, którymi ozdobiono dolną część fontanny. Ciekawostką są także porcelanowe dzwony umieszczone w centrum miasta, które codziennie sygnalizują wybicie godziny dwunastej.

Święto Porcelany w Selb

Całe miasto zbiera się w pierwszą sobotę sierpnia każdego roku, aby świętować – bowiem wówczas odbywa się jeden z największych festynów tego typu na świecie: Święto Porcelany. Podczas tego święta każda firma ceramiczna wystawia swoje stoiska, na których może się zareklamować i pokazać swoje produkty, licząc na to, że zostaną zakupione przez turystów.

Oczywiście należy się spodziewać, że z racji tego, iż Selb jest znanym w całym Niemczech oraz Europie zagłębiem ceramicznym, jego mieszkańcy będą głównie znani z wyrobu ceramiki lub umiejętności pokrewnych. Jednak wśród najbardziej znanych mieszkańców Selb, oprócz Phillippa Rosenthala, odnotowuje się głównie… graczy hokeja, takich jak: Manfred Ahne, Joerg Hanft, Peter Schiller czy Udo Doehler.

Warto odwiedzić Selb, chociażby po to, aby zobaczyć, jak wygląda tutaj słynny jarmark ceramiczny, urządzany podczas Święta Porcelany. Jednak, zwiedzając zaułki tego uroczego bawarskiego miasta, warto pamiętać także o historii Philippa Rosenthala, który samą swoją osobą wsławił to miasto i uczynił z niego porcelanowe zagłębie. Jak widać czasami od jednej osoby zależy sukces całej miejscowości.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ..

Brak komentarzy

Napisz komentarz